Product Code: OKT20
Our price £589.99
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Oakhurst is a beautifully simple electric stove, based on a classic cast-iron design. With a contemporary matt black finish and real working doors; it’s a look to suit any interior scheme.
This fire can operate via a remote control and can even be used independently of the fully concealed 2kW heater, meaning you can enjoy the classic feel of the fire all year round.
The thermostatic controls mean you can set your fire to produce heat when the room drops to a certain temperature, helping to maintain comfort in your home. The cast iron style is a traditional classic, fitting in with any interior.
The Dimplex Opti-myst range is state-of-the-art, using established ultrasonic technology to create an ultra-fine water mist that rises up and works with the under fuel bed lighting to give a fully three dimensional fire effect. The result is so authentic that it is regularly mistaken for true flames and smoke.
| Product Identification | |
|---|---|
| EAN | 5011139045911 |
| Product model number | OKT20 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Depth (mm) | 300 |
| Height (mm) | 620 |
| Width (mm) | 480 |
| Certification | |
|---|---|
| BEAB | Yes |
| Additional Features |
|---|
| Additional Features | |
|---|---|
| Accessories | Remote Control (included), HPD001 Hearth Pad |
| Bulb Type | 4x 50W Amber Xenon |
| Cable Length (m) | 1.8 |
| Connection | 13 amp plug |
| Electric supply | 220-240V |
| Flame effect only option | Yes |
| Flame Effect Type | Opti-myst |
| Fuel Beds Available | Log Effect (included) |
| No of doors | 2 |
| Suitable for which room/s | Living room, Lounge, Dining Room, Bedroom, Study, Conservatory etc |
| Variable Thermostat | Yes |
| Key Features | |
|---|---|
| Controls | Inside the doors |
| Heat Selection | Off / 1.0kW / 2.0kW |
| Heat Settings | 2 |
| Heat source | Fan Heater |
| Location of Heat Output | Grill under the doors |
| Tank Capacity (litres) | 1 |
| Thermostat | Yes |
| Wall Mounted or Free standing | Freestanding |
| Warranty / Guarantee | 1 year standard (2 years when registered after purchasing in person from an Independent retailer) |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.