Product Code: UHD_X
Our price £149.00
Enjoy endless entertainment and on-demand services subscription free with this UHD-X media player. From action-packed blockbusters to awe-inspiring wildlife documentaries, you can watch all your favourite content in glorious 4K. Upgrade TV nights in with Freesat.
Complete Entertainment
Freesat’s UHD-X media player is the little box with big features. Featuring over 170 digital and radio channels as well as over 20 in HD, you’ll always have something to keep your family entertained. There’s also a range of on-demand services too, including:
You Tube
BritBox
ITV Player
Demand 5
My 5
Amazon Prime
UKTV Play
You can access BBC iPlayer, Netflix, and ITV Hub as well as the on-demand menu straight from the remote control. So, you can catch all your favourite reality shows and movies at the touch of a button.
Never miss out on a series again with Freesat’s seven day catch up function. Whether your programme was on three hours or three days ago, you can navigate back through the last week of TV to find it. The programme guide is easy to use too. Just scroll through programmes to get information about each one and plan your viewing pleasure in advance. Plus, if you miss a show or get distracted, you can restart live TV from the menu guide.
What’s more, Freesat’s Showcase feature can show you the top television picks all in one place, so you won’t have to go searching for the latest popular choice.
Handy Features
This Freesat UHD-X media player has built in Wi-Fi, so you can seamlessly connect to your home broadband system. Avoid messy cables at the back of your screen with wireless online connection.
Setting up the UHD-X is a breeze too. Simply connect it to an existing satellite dish to get going. And, once you link the box to your TV via the included HDMI cable, a whole world of entertainment is at your fingertips.
Keep up with the latest and greatest and keep the whole family entertained with the Freesat UHD-X media player. Add one to your basket today.
| Additional Information | Pause and Rewind live TV Programme Reminders TV Tuner: Freesat HD and 4K Parental Controls |
| Audio Line In | No |
| Audio Line Out | No |
| Bluetooth | No |
| Colour | Grey |
| Colour Group | Grey |
| Depth | 12.3 cm |
| Ethernet | Yes |
| Features | 7 Day Programme Guide Wi-Fi Enabled Over 170 Channels (Inc 20+ in HD) |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| HD Recording | No |
| Height | 4.2 cm |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Freesat Recorder |
| Smart Connect | No |
| TV Services | On Demand players *Correct at time of publication: BBC iPlayer ITVX My5 STV Player BritBox CBS Catchup UKTV Play BBC Sounds YouTube France 24 Legend |
| USB | No |
| Weight | 0.37 kg |
| Width | 18 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.