Product Code: HCR5919EHMB
Our price £1,299.99
This stunning American-style fridge freezer from Haier is equipped with a range of technology for optimal food storage. MyZone allows you to adjust the temperature within the compartment quickly and easily depending on your storage needs at the time. With a simple touch, just choose the temperature to suit the food you’re storing. The Humidity Zone drawer keeps your fruit and vegetables fresh two times longer too, thanks to constantly monitoring humidity levels. The automatic plumbed-in water dispenser provides clean, filtered water when you need it. And, the auto ice maker will provide cubed ice for a variety of uses. As the brushed black HCR5919EHMB is a Total No Frost model, you won’t need to worry about ice build-up.
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | Brushed Black |
| Colour Group | Black |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Depth | 64.8 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Height | 190 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 174 L |
| Net Refrigerator Capacity | 351 L |
| Net Total Capacity | 528 L |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Shipping Depth | 71.5 cm |
| Shipping Height | 200 cm |
| Shipping Weight | 130 kg |
| Shipping Width | 97.8 cm |
| Split | 60/40 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Warranty/Guarantee | 5 Years Labour 10 Years Parts Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register your appliance please call Haier customer service team on 0333 003 8122 (UK) or 01852 9200 (Ireland). Or you can register your appliance online. UK: https://haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details Ireland: https://he-accounts.force.com/Haier/RegistrationAsset?locale=en_IE&Brand=Haier&country=IE |
| Water Dispenser | Plumbed |
| Weight | 120 kg |
| Width | 90.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.