Product Code: HTW5618EWMP
Now £649.99
Was £699.99
Save £50.00
Haier’s 3D 60 Series 5 fridge freezer offers impressive storage solutions while guaranteeing the ideal preservation of your food. The freezer drawers not only give you easy access to your frozen food, but they also give you perfect visibility compared to hinged models. And, the design prevents cold air from escaping when the doors are open, reducing energy waste by up to 60%. The My Zone Pro compartment gives you total flexibility on the food you store. Adjust the temperature from -3 to +5°C according to your needs. What’s more, the HTW5618E WMP is a Total No Frost model, so you won't need to worry about manually defrosting your appliance.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | Dark Inox |
| Colour Group | Grey |
| Depth | 66.7 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 185 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 125 L |
| Net Refrigerator Capacity | 232 L |
| Net Total Capacity | 357 L |
| Noise Level | 35 dB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Shipping Depth | 74.8 cm |
| Shipping Height | 194.4 cm |
| Shipping Weight | 86 kg |
| Shipping Width | 66.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee + 3 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register your appliance please call Haier customer service team on 0333 003 8122 (UK) or 01852 9200 (Ireland). Or you can register your appliance online UK: https://haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details - Ireland: https://he-accounts.force.com/Haier/RegistrationAsset?locale=en_IE&Brand=Haier&country=IE . |
| Weight | 78 kg |
| Width | 59.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.