Product Code: E6431C
Our price £159.00
Add a touch of style to your kitchen with this electric ceramic hob from Hisense. With four cooking zones, there’s plenty of space to cook a family dinner. The handy Stop & Go function lets you pause and restart whenever you need to. And, the E6431C has a residual heat indicator that will let you know when it’s safe to touch.
| Additional Information | Soft Melt function to help you melt food like chocolate without burning it Residual heat indicators Child lock to prevent little fingers from altering the settings Automatic safety switch-off |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Bluetooth | No |
| Boost Function | No |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 52 cm |
| FFD Fitted | No |
| Flame Safety Device | No |
| Flexible Induction Zone | No |
| Height | 5.4 cm |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Pan Presence Sensor | No |
| Pan Supports | No |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Rapid Heat-up | No |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Shipping Height | 14.5 cm |
| Shipping Weight | 8.2 kg |
| Shipping Width | 71.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Weight | 7.7 kg |
| Width | 59.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Wok Burner | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.