Product Code: GM642XHS
Our price £109.00
This Hisense gas hob will make home cooking incredibly simple and deliver fantastic results. Four burners with adjustable flame settings allow you to cook every element of your meal to perfection. With a range of different-sized burners, it’s easy to find the perfect fit for your pots and pans. There is even a wok burner for whipping up oriental-style dishes. Equipped with enamel pan supports and a stainless steel surface, cleaning up is a breeze. And, the GM642XHS has a flame failure safety device which turns off the gas should the flame accidentally go out.
| Auto Shut-Off | No |
| Boost Function | No |
| Child Lock | No |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 1 Power | 3000 |
| Cooking Element 2 Power | 1750 |
| Cooking Element 3 Power | 1750 |
| Cooking Element 4 Power | 1000 |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 52 cm |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Height | 8.9 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Power | 3000 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Hob |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Shipping Height | 15.5 cm |
| Shipping Weight | 13.6 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered within 90 days via www.hisense-registration.co.uk/ Quote:AGENCY2020 |
| Weight | 11.5 kg |
| Width | 60 cm |
| Wok Burner | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.