Product Code: RUL178D4AWE
Our price £289.00
Offering a spacious capacity and top storage features, this Hisense larder fridge is perfect for families. It’s an undercounter, built-in design with a reversible door and adjustable feet, making it ideal for those who are short on space. It has three shelves, one salad crisper, and is easily managed by an LED display with electronic control. The RUL178D4AWE also comes with an LED internal light and an open-door alarm for added peace of mind.
| Additional Information | Adjustable feet |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Certifications & Standards | CE/UKCA/ROSH |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Depth | 54.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Features | Adjustable feet Reversible door LED display and electronic control |
| Height | 81.8 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | LED |
| Net Refrigerator Capacity | 138 L |
| Net Total Capacity | 138 L |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Larder Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Shipping Height | 88.8 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Width | 62.8 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Type | Undercounter Fridge |
| Weight | 28 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.