Product Code: CHDC82WWGDUK
Our price £279.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Hotpoint freestanding 8kg condenser tumble dryer boasts a user-friendly interface with a digital time display and a single dial control. Choose from 15 drying cycles, including a speedy 14-minute express cycle for quick touch-ups, a refresh cycle for freshening up fabrics, and timed drying options for precise control. Its generous 8kg capacity effortlessly handles larger items like bed linens and towels, while its gentle care ensures your everyday clothes stay looking their best. As a condenser dryer, this model eliminates the need for external venting, providing greater placement flexibility in your home. The sensor drying technology monitors moisture levels, adjusting the drying time to deliver perfectly dried laundry every time. When time is of the essence, the 14-minute express cycle offers a rapid solution, ensuring freshly dried clothes in record time. With its thoughtful features and exceptional drying performance, the CHDC82WWGDUK is designed to make laundry day a breeze.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial and Button |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 142 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 80 min |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 56.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Drying Technology | Condenser |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Energy Efficiency Class | B |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Height | 84.6 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Programmes | 097CHDC82WWGDUK |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Remaining Time Display | Yes |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Ventilation | Condensor |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Labour + 10 Year Parts Warranty |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Weight | 33.5 kg |
| Width | 59.7 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.