Product Code: NSWE7469WSUK
Our price £309.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 19/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Revolutionise your laundry routine with this freestanding Hotpoint washing machine. Featuring an impressive variety of wash programmes, and a 7kg capacity, the NSWE7469WSUK is perfectly suited to large family households. If you’re often in a rush and need something at the last minute, then you can wash a full load in only 45 minutes. The dedicated anti-stain programme easily eliminates common stains without the need for pre-treatment. Or, choose the Rapid option which reduces cycle times by up to 50% without compromising on performance. What’s more, the Steam Hygiene programme removes 99.99% of allergens and bacteria from your clothes.
| Additional Information | Say goodbye to stains and pre-treatment through Anti-stain technology Wash a full laundry load in just 45 minutes Remove up to 99.9%* of viruses and bacteria with Steam Hygiene The Rapid option allows you to reduce the wash duration by up to 50%* The Anti-allergy cycle is a high temperature wash that removes up to 99.9%* of bacteria from your laundry |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Electronic |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 54 cm |
| Depth with Door Open | 97.8 cm |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 7 kg |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20'C, Duvet, White, 30 min, Full Load 45 min, Anti Stain 40'C |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Water Supply | Cold |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Weight | 67.2 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.