Product Code: NSWE846WSUK
Now £289.99
Was £309.99
Save £20.00
Keep all the family’s laundry fresh and clean with this 8kg 1400 spin washing machine from Hotpoint. Choose from a wide range of programmes and cleaning options to suit all kinds of fabric. The Anti-Stain function is there to easily remove common stains from your clothes without the need for pre-treatment. Featuring Steam Hygiene, this cycle provides the ultimate care and protection for your laundry. Injecting steam directly into the drum after the cycle has finished, this feature removes up to 99.9% of the most common bacteria without the need for chemicals. And, the NSWE846WSUK has a Quick Wash function to wash a full load of laundry in as little as 45 minutes – ideal if you’re short on time.
| Additional Information | Wash a full laundry load in just 45 minutes Steam Hygiene: Remove up to 99.9% of viruses and bacteria Rapid option allows you to reduce the wash duration by up to 50% Anit-Allergy cycle Anti-stain technology |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Electronic |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 60.5 cm |
| Depth with Door Open | 104.3 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | Anti-Stain technology Quick Wash 45 Steam Hygiene |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20'C, Duvet, White, 30 min, Full Load 45 min, Anti Stain 40'C |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 70.1 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Labour + 10 Years Parts Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register Guarantee by calling 0800 5978558 |
| Water Supply | Cold |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Weight | 68.5 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.