Product Code: CF287EW
Our price £289.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Iceking CF287ew is a four-star chest freezer with 287L of net storage space. It’s ideal for stocking up on the family essentials and will fit easily into your kitchen or utility room. Available in a clean white finish, this model offers plenty of space without limiting you to drawers and compartments. There’s a handy single basket to help organise your favourite foods, as well as ample room for larger items. A counterbalanced lid makes packing your freezer simple, as it stays open while you fill it. And, thanks to the freezer rating, you can safely store goods for up to 12 months.
| Additional Information | Counter Balanced Lid, 4* Freezer Rating, Recessed Door Handle |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Static |
| Depth | 62 cm |
| Door Style | Top Open |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 287 L |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Chest Freezer |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 60 kg |
| Shipping Width | 113 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 year parts and labour guarantee. |
| Warranty Redemption Information | Register Guarantee by calling 0808 1962 388 |
| Weight | 60 kg |
| Width | 109 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.