Product Code: IGFD6143W
Now £49.99
Was £64.99
Save £15.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Keep cool no matter where you are with this tower fan from Igenix. 43” tall and with a range of settings to suit your needs, it’s the ultimate accessory you can use in any room.
Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to purchase this model anywhere else.
Keep Cool
Stay comfortable all year round with the IGFD6143W from Igenix. Measuring 43” in height, this digital tower fan will keep you cool when you need it most.
Thanks to 60-degree oscillation, chilled air is directed to where you need it most. Choose from three speed and fan modes to suit your needs. You can even choose sleep mode manually for ultimate flexibility.
Ideal for the home, office, conservatory, garage, outbuilding, mobile home, or even caravan, this appliance will easily complement your environment. Featuring a touch control panel and LED display, it’s simple to check your settings at a glance. And, with a 15-hour programmable timer, you can tailor the conditions to suit you.
Igenix Style
The IGFD6143W is mains powered, so you can plug it in anywhere with a socket – home or away. There is also a safety cut-out feature for added peace of mind.
Weighing just 3kg, it’s easy to transport from room to room or from venue to venue, giving you access to cool air wherever you need it most. Plus, this tower fan comes with a remote control, so operating it is a breeze.
Coming in classic white with a sleek design to suit any home décor, the GFD6143W is ideal for any environment. Take this Igenix model home today.
| Additional Information | Remote control Noise level: 57dB Manual sleep mode Safety cut out feature |
| Application/Usage | Cooling |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Depth | 31 cm |
| Fuel Type | Electricity |
| Height | 110 cm |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cooling |
| Shipping Depth | 23 cm |
| Shipping Height | 112 cm |
| Shipping Weight | 4.2 kg |
| Shipping Width | 17 cm |
| Smart Connect | No |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Weight | 3 kg |
| Width | 31 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.