Product Code: CYDA81WWGLUK
Our price £269.99
Take care of the family laundry with this 8kg vented tumble dryer from Indesit.
With 16 programmes to choose from, it’s the perfect appliance for every household. Two Xpress cycles allow for rapid drying when you're in a hurry, and the Iron Dry Mini program quickly dries a few items ready for ironing. This model also includes a child lock ensuring peace of mind, while the LED display and single control knob make operation easy.
Experience with the CYDA81WWGLUK a reliable and efficient tumble dryer that will make laundry day a breeze.
| Additional Information | Eco Features Two Xpress cycles for rapid drying Iron Dry Mini - Quickly dry a couple of clothes ready to iron |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial and Button |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 155 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 85 min |
| Delay Timer | Yes - 9hrs |
| Depth | 58.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Energy Efficiency Class | C |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Height | 84.6 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 67 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Programmes | Iron Dry, Eco, Cupboard Dry, Extra Dry, Iron Dry Synthetics, Cupboard Dry Synthetics, Jeans, Refresh, Xpress 30', Xpress 10', Sport, Mixed, Baby, Delicates, Iron Dry Mini |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Stackable | Yes |
| Ventilation | Vented |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Labour 10 Year Parts Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register Warranty https://indesit.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Weight | 30 kg |
| Width | 59.7 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.