Product Code: CUE3331
Our price £549.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
If you’re after a spacious appliance that satisfies all your chilling and freezing needs, take a look at the CUE3331 fridge freezer from Liebherr. You can arrange everything using the four GlassLine storage shelves, two salad bins and four door balconies. In the freezer, there are three drawers available, so you can organise everything how you like. And, thanks to VarioSpace, you can remove drawers to accommodate larger items for maximum flexibility. Freeze food quicker with SmartFrost technology which also reduces ice build-up, making defrosting quicker and easier. With recessed handles and LED lighting, this model is ideal for busy homes.
| Additional Information | LED Lighting |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 63 cm |
| Door Handles | Recessed |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Height | 181.2 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Net Refrigerator Capacity | 84 L |
| Net Total Capacity | 296 L |
| Noise Level | 38 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Shipping Height | 186.4 cm |
| Shipping Weight | 69.4 kg |
| Shipping Width | 56.7 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Weight | 64.8 kg |
| Width | 55 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.