Product Code: MDRD194FGE01
Our price £179.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The MDRD194FGE01 from Midea is an undercounter fridge with a generous 131L capacity. Split over three shelves, one crisper drawer, and three door bins, there’s plenty of space to store the essentials. Thanks to the transparent drawer, you can easily search at a glance. And, the LED light means you can find anything lurking at the back. The door is reversible, so you can place this appliance anywhere in your home to suit you.
| Additional Information | Tempered glass shelf |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE |
| Climate Class | N-ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 57.4 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Under Counter |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Net Refrigerator Capacity | 131 L |
| Net Total Capacity | 131 L |
| Noise Level | 39 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 28 kg |
| Shipping Width | 57.4 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Type | Undercounter Fridge |
| Weight | 25.7 kg |
| Width | 55.3 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.