Product Code: BOOSTCX1CAT_DOG
Our price £299.00
The Miele vacuum cleaner is a reliable model, designed to make vacuuming as effortless as possible. It comes with an extra attachment specifically for cleaning embedded pet hair from all floor types.
Fantastic Cleaning
They’ll be no excuse for dirty floors when you try the BOOSTCX1CAT_DOG from Miele. With optimised airways thanks to Vortex technology, the CX1 has powerful, 890 W suction that cleans hard floors and carpets, capturing coarse soil and fine dust using the innovative floorhead.
This cleaner is also designed to be agile, giving you complete vacuuming freedom. Coming with large wheels and 360° TrackDrive, the BOOSTCX1CAT_DOG stays on track whilst remaining ultra-mobile, so you can reach every corner of your home. Effective in tight spaces, this design prevents collisions with your furniture and won’t roll to the side on staircases. Manoeuvring from room to room will no longer be a struggle with Miele.
What’s more, this bagless model is equipped with a multistage filtration system. The hygiene HEPA AirClean filter will deliver cleaner carpets, hardwood floors and tiles throughout your home.
Extra Features
Miele’s BOOSTCX1CAT_DOG comes with a great range of attachments, allowing you to tackle any vacuuming challenge.
Reach awkward corners and suck up those annoying cobwebs with the lightweight, stainless steel and height adjustable telescopic tube. With the crevice tool, you can get into tight corners and clean along your skirting boards. Or, try the upholstery attachment to remove loose crumbs from your furniture without damaging the fabric.
What’s more, there’s an additional turbo brush with three standard attachments for removing embedded hair from a variety of surfaces – perfect for homes with pets.
Coming with a 10 metre operating radius and an eight metre cord, the Boost offers flexibility and freedom whatever size room you’re cleaning. The three power settings and two metre hose length offer extra flexibility.
Coming in a classic obsidian black finish, the Miele BOOSTCX1CAT_DOG bagless cylinder vacuum is a versatile, high-performance cleaner. Order yours today.
| Accessories | Crevice nozzle, Dusting brush, Upholstery nozzle, Flexible brush, TurboBrush |
| Additional Information | Sustainable, Hygienic bagless canister with large 2.0l capacity |
| Cable Length | 7.5 m |
| Colour | Graphite |
| Colour Group | Graphite |
| Depth | 31 cm |
| Dust Capacity | 2 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Features | 8 Metre Cord, 890W Performance Motor 3 Power Levels Vortex Technology |
| Filter Type | HEPA, AirClean |
| Floor Type | Upholstery Carpet Laminate Parquet Stone Tile |
| Height | 31 cm |
| Hose Length | 2 m |
| Number of Power Levels | 3 |
| Package Contents | Vacuum cleaner, hose, tube & floorhead, Crevice nozzle, Upholstery nozzle, flexible brush, dusting brush, filter, TurboBrush |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Shipping Depth | 38.2 cm |
| Shipping Height | 38.7 cm |
| Shipping Weight | 9.9 kg |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Weight | 8.4 kg |
| Width | 511.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.