Product Code: GUARDM1FLEX
Now £239.00
Was £289.00
Save £50.00
The Miele Guard M1Flex Vacuum in chic Nordic Blue merges functionality with modern design, making it an indispensable tool for a pristine home.
Built to adhere to the highest hygiene standards, this vacuum ensures durability with a performance lifespan comparable to 20 years of daily use. Its height-adjustable Easy Slide telescopic tube lets users easily tackle hard-to-reach areas, while the flexible crevice nozzle ensures no space is neglected.
With a practical three-piece accessory set stored conveniently, plus an 11-metre operating radius for fewer socket changes, easy suction adjustments, and illuminated LED icons, this vacuum is a user-friendly choice for maintaining cleanliness.
| Accessories | hose, tube, Universal Floorhead, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Colour | Nordic Blue |
| Colour Group | Blue |
| Depth | 28.4 cm |
| Dust Capacity | 4.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Filter Type | AirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Height | 22.7 cm |
| Hose Length | 2 m |
| Operating Radius | Vacuum |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube, Universal Floorhead, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Weight | 7.26 kg |
| Width | 49.6 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.