Product Code: GUARDL1C_DFLEX
Now £299.00
Was £399.00
Save £100.00
Experience powerful and hygienic cleaning with the Miele GuardL1C&Dflex Cat & Dog Flex Cylinder Vacuum in Obsidian Black. Designed for pet owners and the most discerning users, this vacuum features premium performance and a sleek, durable design. Its ComfortFit system ensures optimal hygiene, making it ideal for allergy sufferers and pet households.
Built for convenience, the vacuum includes a flexible crevice nozzle, allowing you to reach tricky spots with ease. The ergonomic comfort handle 2.0 and individually adjustable height provide enhanced manoeuvrability, reducing strain during cleaning. Rigorously tested for up to 20 years of use, this vacuum delivers long-lasting reliability and exceptional suction power for carpets, hard floors, and pet hair.
Upgrade your home cleaning routine with the Miele GuardL1C&Dflex, a premium vacuum that combines durability, flexibility, and high-performance cleaning for a spotless home.
| Accessories | Hose, tube with EcoComfort Handle, Pet TurboBrush, Universal Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Filter, 1x TU bag |
| Additional Information | Unique premium features for the most discerning. powerful | premium design | including flexible crevice nozzle ComfortFit: developed for the highest hygiene standards Durable: tested for the equivalent of 20 years use Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle Individually selectable height & ergonomic comfort handle 2.0 |
| Cable Length | 8.5 m |
| Colour | Obsidian Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 28.8 cm |
| Dust Capacity | 3.5 L |
| Dust Collection | Bag |
| Features | ComfortFit Individually selectable height Ideal for hard-to-reach places |
| Filter Type | ActiveAirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Height | 23.9 cm |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Noise Level | 75 dB |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Weight | 6.48 kg |
| Width | 50 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.