Product Code: GUARDL1FLEX
Our price £349.00
The Miele GuardL1flex Vacuum in striking Sunset Yellow is your ultimate solution for home cleanliness. With its powerful suction and premium design, this vacuum includes a flexible crevice nozzle that easily navigates tough-to-reach areas.
Built to last, it is rigorously tested for the equivalent of 20 years of reliable performance. Featuring adjustable height and an ergonomic handle, it provides superb comfort during use. Its four selectable power modes cater to various cleaning needs, while the Air Clean filter ensures your indoor air remains pure.
This vacuum package also includes essential accessories, making it the ideal choice for maintaining high hygiene standards in your home. Elevate your cleaning routine with the Miele GuardL1flex today.
| Accessories | hose, tube with EcoComfort Handle, Universal Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x TU bag |
| Additional Information | ComfortFit: developed for the highest hygiene standards Durable: tested for the equivalent of 20 years use Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle Individually selectable height & ergonomic comfort handle 2.0 |
| Cable Length | 8.5 m |
| Depth | 28.8 cm |
| Dust Capacity | 3.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Filter Type | AirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Height | 23.9 cm |
| Hose Length | 2 m |
| Noise Level | 75 dB |
| Number of Power Levels | 4 |
| Operating Radius | Vacuums |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube with EcoComfort Handle, Universal Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x TU bag |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuums |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 7.9 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Warranty Redemption Information | Automatic (consumer keeps receipt) |
| Weight | 6.48 kg |
| Width | 50 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.