Product Code: GUARDM1C_DFLEX
Our price £359.00
Discover the Miele GuardM1 Cat & Dog Flex in sleek obsidian black, crafted for those who prioritise a pet-friendly environment. With its powerful suction and a dedicated pet hair attachment, this vacuum makes cleaning a breeze. The flexible crevice nozzle allows for easy access to hard-to-reach corners, ensuring a thorough clean.
Built to meet strict hygiene standards and tested for 20 years of durability, this model is both reliable and effective. The Active Air Clean filter neutralises unpleasant odours, keeping your home fresh.
Featuring an 11-metre radius for extended cleaning without frequent power socket changes, along with adjustable suction and a full range of accessories, the Miele GuardM1 is an essential tool for maintaining a clean, welcoming space.
| Accessories | hose, tube, Universal Floorhead, Pet TurboBrush, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Additional Information | All floor types plus pet hair TurboBrush ComfortFit: developed for the highest hygiene standards Durable: tested for the equivalent of 20 years use Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle Active AirClean filter neutralises unpleasant odours |
| Cable Length | 7.5 m |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 28.4 cm |
| Dust Capacity | 4.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Features | Active AirClean filter Ideal for hard-to-reach places Durable Durable |
| Filter Type | ActiveAirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Height | 22.7 cm |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Noise Level | 76 dB |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube, Universal Floorhead, Pet TurboBrush, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Width | 59 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Weight | 7.26 kg |
| Width | 49.6 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.