Product Code: HX1DUO_CAT_DOG
Now £329.00
Was £449.00
Save £120.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Miele HX1DUOCATDOG vacuum cleaner gives you plenty of freedom whilst still offering outstanding performance. Light, compact and perfect for grab-and-go cleaning, this cordless stick will leave your floors spotless in no time. Thanks to SpeedLock, you can change between a stick and a handheld quickly and efficiently. And, the included attachment is ideal for removing pet hair. The intelligent electrobrush has automatic power adjustment, so you can glide between different floor types with ease. With up to 55 minutes of runtime, you’ll have enough power for whole home cleaning. Plus, with 99.99% filtration and coming in an obsidian black design, this model is as powerful as a conventional Miele vacuum cleaner.
| Additional Information | 99.99% filtration of fine dust |
| Cable Length | 1.8 m |
| Colour | Obsidian Black |
| Colour Group | Black |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 26 cm |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Features | intelligent electrobrush SpeedLock 55 minutes runtime |
| Filter Type | ComfortClean |
| Floor Type | All floor types |
| Height | 125 cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 55 min |
| Noise Level | 79 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Package Contents | Duoflex vacuum, wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle, electro compact handheld brush |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cordless Handstick Vacuum Cleaner |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Shipping Height | 19.2 cm |
| Shipping Weight | 6.17 kg |
| Shipping Width | 76 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Weight | 3.15 kg |
| Width | 26 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.