Product Code: HYCLEANPURETU
Our price £13.99
Presenting the Miele HyClean Pure TU Standard Box of vacuum bags that takes your cleaning to the next level. Crafted with the latest Miele AirClean technology, this bag guarantees outstanding filtration efficiency, removing an astonishing 99.99% of dust particles. This makes it an ideal solution for those suffering from allergies and for families committed to a pristine living area.
Designed for effortless usability, this bag appeals to anyone wanting simplicity in their cleaning habits. Its unique construction features patented 3D airflow channels that enhance bag longevity, significantly reducing the need for frequent replacements. Furthermore, with a remarkable 80% of its materials being sourced from recycled components, it offers an environmentally friendly choice without compromising on performance, clearly setting it apart from the competition.
Exceeding robust environmental regulations, the Miele HyClean Pure TU also shines in energy efficiency, thereby appealing to the conscious consumer. Transform your cleaning routine and enjoy a healthier atmosphere in your home with this innovative bag. Make the smart investment in the Miele HyClean Pure TU Standard Box today, and discover a sparkling and invigorating living space.
| Additional Information | Miele AirClean system delivers the best in filtration performance at 99.99% Exceptional service life thanks to patented 3D airflow guides 80 % recycled material and ultimate performance unrivalled on the market |
| Depth | 16.5 cm |
| Features | Miele AirClean system 3D airflow guides 80 % recycled material |
| Height | 23 cm |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner Bags |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Shipping Height | 23 cm |
| Shipping Weight | 0.3 kg |
| Shipping Width | 9.5 cm |
| Weight | 0.22 kg |
| Width | 9.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.