Product Code: 222067
Our price £23.99
Make breakfast the easy way with this fantastic stainless steel 2-slice toaster from Morphy Richards. From crispy golden wholewheat to lightly toasted muffins, the adjustable browning control means you can prepare your toast exactly how you like it. Thanks to the variable width, this model can handle everything from doorstep slabs to slender slices. The crumb tray is removable, making maintenance simple, and the cord storage keeps everything tidy. What’s more, the 222067 has a handy reheat function and allows toasting from frozen.
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Crumb Tray | Yes |
| Defrost Function | Yes |
| Depth | 19.6 cm |
| Extra wide slots | Yes |
| Height | 28 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Power Levels | 7 |
| Number of Settings | 3 |
| Number of Slices | 2 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Shipping Height | 20.6 cm |
| Shipping Weight | 1.59 kg |
| Shipping Width | 19.4 cm |
| Weight | 1.26 kg |
| Width | 16.7 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.