Product Code: 302000
Our price £29.99
This TurboGlide steam iron from Morphy Richards is the ideal appliance for keeping your clothes looking great. The powerful 150g steam boost makes light work of even the most stubborn creases and wrinkles, all at the touch of a button. Equipped with a 400ml water tank, means you’ll need less frequent trips to the tap. And, the ceramic soleplate with precision tip reaches every corner and crevice, so nothing is missed. What’s more, the 302000 features an auto shut-off function which turns off the iron after eight minutes for added peace of mind.
| Additional Information | The Turbo Glide Steam Iron is the perfect tool for maintaining a crisp, clean wardrobe. With its powerful 150g steam boost at the touch of a button, itll make light work of even the most stubborn creases and wrinkles. |
| Anti-drip | Yes |
| Anti-scale | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Colour | Purple |
| Colour Group | Purple |
| Depth | 29.8 cm |
| Features | 150g Steam Boost 400ml water tank Precision tip ceramic soleplate |
| Height | 15 cm |
| Input Voltage | 240 v |
| Material | Plastic & Ceramic |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Steam Iron |
| Reservoir Capacity | 400 ml |
| Shipping Depth | 33.5 cm |
| Shipping Height | 16.5 cm |
| Shipping Weight | 1.63 kg |
| Shipping Width | 15 cm |
| Sole Plate Material | Ceramic |
| Spray | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Steam Output | 150 g |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Weight | 1.39 kg |
| Width | 13.3 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.