Product Code: 303210
Our price £49.99
Discover the Morphy Richards 303210 Turbosteam Pro Digital Intellitemp Iron, designed to make ironing effortless. With a robust 3100w output, it easily tackles even the toughest creases. Thanks to Intellitemp technology, the iron automatically adjusts the temperature to suit different fabric types, eliminating the risk of damage.
This stylish blue iron offers a lightweight design and ergonomic grip for prolonged use. Its advanced steam output penetrates deep into fabrics, ensuring efficient ironing for everything from delicate silks to durable cottons. This user-friendly appliance suits both casual and frequent users alike.
Transform your ironing experience with the Morphy Richards Turbosteam Iron and enjoy perfectly pressed clothes that enhance your appearance.
| Additional Information | 3100w |
| Anti-drip | Yes |
| Anti-scale | Yes |
| Colour | Blue |
| Colour Group | Blue |
| Depth | 30.3 cm |
| Height | 16.3 cm |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 34 cm |
| Shipping Height | 17.5 cm |
| Shipping Weight | 1.91 kg |
| Shipping Width | 13.6 cm |
| Sole Plate Material | Ceramic |
| Spray | Yes |
| Status Indicators | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Variable Steam | Yes |
| Vertical Steam | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Weight | 1.6 kg |
| Width | 12.1 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.