Product Code: 333202
Our price £99.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 15/05/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Discover the Morphy Richards 333202 Speed Steam, a powerful steam generator that elevates your laundry experience. Boasting 3000W, it provides rapid heat-up and continuous steaming, making it perfect for busy families who value both efficiency and quality.
Its elegant purple design combines style with functionality, featuring an easy-fill water tank that allows for uninterrupted ironing sessions. Thanks to its unique steam technology, this generator effortlessly eliminates creases even in the toughest fabrics.
Compliant with strict energy efficiency standards, the Speed Steam is an eco-conscious choice. Upgrade your ironing routine with the reliability of Morphy Richards today.
| Additional Information | 3000W |
| Colour | Purple |
| Colour Group | Purple |
| Depth | 39.4 cm |
| Height | 26.1 cm |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Iron |
| Shipping Depth | 44.4 cm |
| Shipping Height | 32.4 cm |
| Shipping Weight | 4.87 kg |
| Shipping Width | 26.4 cm |
| Sole Plate Material | Ceramic |
| Steam Function | Yes |
| Steam Output | 240 g |
| Vertical Steam | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Weight | 3.61 kg |
| Width | 22.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.