Product Code: B3ACE4AG3B
Our price £699.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 19/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Introducing the Neff B3ACE4AG3B, a brilliant addition to your kitchen that not only looks sleek in its graphite grey finish but also brings the power of innovation to your cooking experience.
This built-in electric single oven features advanced CircoTherm technology, ensuring that your meals are cooked evenly across multiple levels at once, making it perfect for family dinners or entertaining guests. The Eco Clean function makes maintenance a breeze, allowing you to focus on what you love most—cooking!
With an intuitive LED/LCD display, adjusting settings has never been easier. Elevate your culinary adventures and transform your kitchen into a haven of flavour. Don't miss out on the opportunity to own this elegant and efficient oven—upgrade your cooking today!
| Additional Information | Functions: Hot air gentle, full widthgrill, bottom heat, hot air, pizza setting, hot airgrilling, conventional heat Childproof Lock Heating Element: Electric |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Graphite Grey |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Features | Hide Eco Clean with Easy Clean LED/ LCD-Display Circo Therm. Cooks your meals evenly on up to three levels. |
| Height | 59.5 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid Universal Pan |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Built In Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 36 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill - Hot air grilling |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 32.4 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.