Product Code: B3ACE4AN3B
Our price £699.00
Introducing the Neff B3ACE4AN3B, a stylish built-in electric single oven that seamlessly blends into your kitchen with its sleek stainless steel finish. This oven is designed with the modern chef in mind, offering a range of innovative features to enhance your cooking experience.
With its CircoTherm technology, you can bake, roast, and grill with absolute precision. Enjoy perfect results every time, as hot air circulates evenly around your dishes, ensuring they are cooked to perfection. The Eco Clean function simplifies maintenance, allowing you to spend less time cleaning up and more time enjoying your culinary creations.
Thanks to the user-friendly LED/LCD display, navigating through various cooking options is both simple and intuitive. This oven not only delivers outstanding performance but also adds a touch of elegance to your kitchen. Don't miss out on the opportunity to elevate your cooking with this exceptional appliance. Order your Neff oven today and experience the joy of effortless cooking!
| Additional Information | Functions: hotair gentle, full widthgrill, bottom heat, hot air, pizza setting, hot airgrilling, conventional heat Childproof lock Power indicator Viewing window Adjustable Thermostat |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Stainles Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Features | Hide Eco Clean with Easy Clean LED/ LCD-Display Circo Therm |
| Height | 59.5 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid Universal Pan |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Single Built in Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 37.2 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill, hot air grilling |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 33.5 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.