Product Code: B54CR71G0B
Our price £999.00
Cook with confidence with NEFF’s B54CR71G0B built-in single electric oven. Want to bake three racks of cookies at the same time? With CircoTherm technology, you can. The high-speed airflow moves heat evenly throughout the oven, for consistent results every time, whatever you choose to make. Thanks to Slide&Hide with Soft Close, your oven door is unobtrusive and quiet, even when you’re not. See what’s happening at a glance with the 3.7” Full Touch TFT display. Its high-resolution screen makes navigating the menus simple. There’s even Home Connect compatibility, so you can set your oven, manage favourites, and more, all from your smartphone.
| Additional Information | Oven with 14 heating methods: CircoTherm, Top/bottom heat, Circo-roasting, Full surface grill, Centre surface grill, CircoTherm intensive, Bread baking, Bottom heat, Low temperature cooking, Dough proving, Plate warming, Keep warm, CircoTherm gentle, Conventional heat gentle |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | N/A |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Control Type | Touch |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Height | 59.5 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Keep Warm Function | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| No. of Programmes | 8 |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Lining Type - Back | Pyrolytic |
| Oven Lining Type - Sides | Pyrolytic |
| Oven Type | Electric |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built in Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 42.6 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Weight | 40 kg |
| Width | 59.6 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.