Product Code: B6ACH7AG7B
Our price £799.00
Experience the perfect blend of style and functionality with the Neff B6ACH7AG7B Built-In Electric Single Oven in Graphite Grey. This oven not only enhances your kitchen's aesthetics but also elevates your cooking with its advanced features.
With the innovative Air Fry function, accessible via the Home Connect app, you can enjoy healthier meals without compromising on flavour. This means crispy fries and roasted vegetables, all achieved with less oil.
Cleaning is a breeze thanks to the Pyrolytic Self-Cleaning feature, allowing you to spend less time scrubbing and more time enjoying your culinary creations. Say goodbye to the hassle of conventional cleaning methods; simply let the oven do the work for you. Invest in this versatile oven today and transform your cooking experience.
| Additional Information | Voice Control. Your voice can now command the kitchen! Adjustable Thermostat Childproof lock Functions: Hotair gentle, Full widthgrill, Bottom heat, Hot Air, Pizza setting, Hot airgrilling, Bread Baking Setting, Conventional heat |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Graphite Grey |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Style | Slide & Hide |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Features | Hide Air Fry via Home Connect app Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean Circo Therm |
| Height | 59.5 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid Universal Pan |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built-in Single Oven |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 41.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart App Control | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Weight | 37.6 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.