Product Code: C1AMG84N1B
Our price £749.00
Experience the perfect blend of functionality and style with the Neff C1AMG84N1B Built-In Microwave Oven. This expertly designed appliance, with a capacity of 44 litres, combines innovative technology with a sleek stainless steel finish to make a stunning addition to any modern kitchen.
The Hotair feature ensures even cooking, allowing you to achieve perfectly heated meals every time. With its Easy Clean function, maintenance becomes a breeze, letting you spend less time scrubbing and more time enjoying your culinary creations. The intuitive LCD display simplifies navigation through the automatic programmes that come with pre-set ideal settings, making meal preparation effortless.
Transform your kitchen experience and elevate your cooking skills with the Neff Built-In Microwave Oven. Join the countless satisfied customers who have already enjoyed the advantages of this remarkable appliance — upgrade your kitchen today!
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Control Type | Knob Control |
| Depth | 57 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Features | Hotair Easy Clean LCD-Display Automatic programmes right default settings |
| Functions | Microwave, Hot Air, Circo-roasting, Full surface grill, Keep warm |
| Grill Type | Full Width Grill |
| Height | 45.4 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light | Yes |
| Microwave Type | Built-in microwaves |
| Net Main Oven Capacity | 44 L |
| Oven Type | Convection |
| Product Line | Microwave Oven |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built-in Microwave Oven |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Shipping Height | 56 cm |
| Shipping Weight | 39.1 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty please call 0800 519 2115 or go to:www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 33.6 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.