Product Code: T26CIP8N0
Our price £349.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Discover the excellence of cooking with the Neff T26CIP8N0 Gas Hob, designed to blend elegance and efficiency effortlessly.
This 58.2cm stainless steel hob showcases the innovative FlameSelect feature, allowing you precise control over the flame levels, ensuring your culinary creations reach perfection. Each dish will be a masterpiece, made easier with the ergonomic metallic sword knobs that provide a comfortable grip and enhanced usability.
Featuring robust cast iron pan supports, this hob not only ensures stability for your cookware but also enhances the visual appeal of your kitchen. For your peace of mind, the integrated gas safety cut-off system guarantees safety during cooking. Elevate your kitchen experience - make cooking a joy with this delightful appliance.
| Additional Information | Biomethane Ready: Power your hob with renewable biomethane gas. |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Cooking Element 1 Power | Right front: 1 KW |
| Cooking Element 2 Power | Right rear: 3 KW |
| Cooking Element 3 Power | Left rear: 1.75 KW |
| Cooking Element 4 Power | Left front: 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 52 cm |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Height | 5.15 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Supports | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Gas Hob |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Weight | 11.8 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty please call 0800 519 2115 or go to:www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 58.2 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.