Product Code: T56FHS1L0
Our price £549.00
The Neff T56FHS1L0 60cm Induction Hob in stunning black is an ideal choice for both culinary enthusiasts and novice cooks, revolutionising your meal preparation. With rapid heating capabilities, it excels at frying, boiling, and simmering, offering precision to your cooking. The surface remains cool to the touch, promoting safety and energy efficiency while you cook.
Its sleek design also simplifies cleaning, ensuring your kitchen stays immaculate. Enhanced safety features like child locks and pan detection allow for a stress-free cooking environment. Adhering to EU energy regulations, this hob is designed with the environment in mind.
Embrace the harmony of cutting-edge technology and aesthetic appeal with the Neff T56FHS1L0, and take your cooking to the next level.
| Additional Information | Twist Touch - Control your hob with a twist of your finger. Combi Induction Combine two circular cooking zones to heat large cookware. Home Connect - Monitor your hob via the App. Smart Hood Automatic - The matching hood automatically adjusts on your hob settings while cooking. Favourite Button - Save and manage the settings of your choice. |
| Boost Function | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 1 Power | Right front burner 2 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 2 Power | Right rear burner 1.6 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 3 Power | Left rear burner 2.5 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 4 Power | Left front burner 2.5 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Combi Induction Hob |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 60.8 cm |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 13.1 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Smart App Control | Yes - Home Connect App |
| Smart Connect | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 10.9 kg |
| Width | 59.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.