Product Code: U1ACE2AG3B
Our price £799.00
The Neff U1ACE2AG3B is a stunning built-in electric double oven that brings sophistication and functionality to your kitchen. Finished in an elegant graphite grey, this oven is designed to blend seamlessly with modern interiors while offering top-notch cooking performance.
Featuring CircoTherm technology, this oven enables you to cook multiple dishes simultaneously without any transfer of flavours, ensuring that your meals maintain their distinct taste. The easy clean function simplifies maintenance, allowing you to spend less time scrubbing and more time enjoying your culinary creations.
Control your cooking with precision using the LED/LCD display and rotary controls, which are retractable for a sleek look when not in use. This oven is not just an appliance; it's a cornerstone for those who love to cook and entertain. Elevate your cooking experience today with the Neff U1ACE2AG3B!
| Additional Information | Functions: Hotair gentle, Full widthgrill, Hot Air, Hot airgrilling, Conventional heat Adjustable thermostat Power indicator Childproof lock |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Graphite Grey |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 55 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | Circo Therm Double Ovens Easy Clean LED/ LCD-DisplayRotary Control, Retractable controls |
| Height | 88.8 cm |
| Installation Type | Built In |
| Keep Warm Function | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Enamel Anthracite |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built in Double Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 52.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 47.5 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.