Product Code: U1ACE2AN3B
Our price £799.00
Awaiting stock
Estimated Delivery 15/05/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Introducing the Neff U1ACE2AN3B Built-In Electric Double Oven, designed to elevate your culinary experience with its stylish stainless steel finish. This oven features innovative Circo Therm technology which ensures uniform heat distribution for perfectly cooked meals every time. No more guesswork in the kitchen; this appliance provides consistent results whether you're baking, roasting, or grilling.
The user-friendly LED/LCD display allows you to navigate the oven's settings effortlessly. Enjoy hassle-free cooking with rotary controls that retract, ensuring a sleek appearance when not in use. With the Easy Clean function, maintaining this oven's pristine condition is a breeze, providing you more time to focus on your culinary creations.
Transform your cooking experience and impress your guests with the Neff Built-In Double Oven. Don't miss out on the opportunity to enhance your kitchen with this functional yet stylish appliance. Order yours today and start creating amazing meals!
| Additional Information | Functions: Hotair gentle, Full widthgrill, Hot Air, Hot airgrilling, Conventional heat Cavity inner surface: enamel anthracite Power indicator Adjustable thermostat Childproof lock |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 55 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | Circo Therm Double Ovens Easy Clean LED/ LCD-DisplayRotary Control, Retractable controls |
| Height | 88.8 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | Yes |
| Keep Warm Function | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Enamel Anthracite |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built in Double Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 52.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width Grill |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Weight | 46.9 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.