Product Code: RHM2346B
Our price £139.99
Discover complete cooking flexibility with this 23L microwave from Russell Hobbs. Exclusive to Euronics, you won’t be able to get this brilliant appliance anywhere else. Featuring a 900W microwave, a 1000W grill, and a 1700W oven setting, the 3-in-1 RHM2346B offers effortless preparation of all your favourite dishes. The 10 auto-cook menu options mean you can enjoy more of what you love – just select the desired preset and the microwave will do the rest. Available in black with a stylish mirror door, and a chrome dial and buttons, this model makes light work of mealtimes.
| Additional Information | Family-sized capacity 3-in-1: microwave function, grill option, oven setting 10 auto cook menu options Digital display Turntable diameter: 28.8cm Child lock |
| Cavity Material | Stainless Steel |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 41.5 cm |
| Features | 23L capacity 900W power 1000W grill function |
| Functions | Grill, Oven, Microwave |
| Grill Power (watts) | 1000 W |
| Height | 28 cm |
| Microwave Power | 900 W |
| Microwave Type | Microwave Oven |
| Number of Power Levels | 5 |
| Oven Power (watts) | 1700 W |
| Product Line | Microwave Oven |
| Product Category Group | SDA |
| Shipping Depth | 45.6 cm |
| Shipping Height | 33.2 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Shipping Width | 51.7 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Years Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Product must be registered within 28 days of purchase at: https://uk.russellhobbs.com/register-product |
| Weight | 15 kg |
| Width | 46.9 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.