Product Code: RHM2348B
Our price £119.99
Exclusive to Euronics, this Russell Hobbs microwave blends simplicity with a stylish black design that looks great on any countertop. Equipped with a 23L capacity and a choice of five power levels, cooking favourite dishes has never been easier. With 900W of power and a convenient 60-minute timer, you’ll have no trouble getting dinner on the table. And, the handy defrost function is there when you need it. The RHM2348B also features an internal LED light and a child lock to stop little fingers from changing any settings.
| Additional Information | Child lock 8 Auto Cook Menus 60 minute timer Internal LED light |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 35.2 cm |
| Features | 23L capacity 900W power Defrost function |
| Functions | Microwave |
| Height | 29.3 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light | Yes |
| Internal Depth | 33.2 cm |
| Internal Height | 23.6 cm |
| Internal Width | 31.7 cm |
| Microwave Power | 800 W |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Product Line | Microwave Oven |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Shipping Depth | 43 cm |
| Shipping Height | 37 cm |
| Shipping Weight | 15 kg |
| Shipping Width | 60 cm |
| Turntable Diameter | 28.5 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Years Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Product must be registered within 28 days of purchase at: https://uk.russellhobbs.com/register-product |
| Weight | 12 kg |
| Width | 48 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.