Product Code: RHMT2045B
Our price £89.99
The RHMT2045B from Russell Hobbs is a stylish black microwave with a sleek mirror door finish, perfectly complementing modern kitchens. Offering 800W of power, 10 power levels, six auto-cook settings, and a defrost function, this exclusive appliance adds simplicity to your mealtimes. It easily fits a round dinner plate up to 10.5" (25.5cm), so you won’t have to worry about your dinnerware fitting inside. Using your microwave is easy thanks to the touch controls and the 99-minute timer means you can keep track of your dishes. What’s more, this model is equipped with a child lock to stop little fingers from changing any settings.
| Additional Information | Fits 10.5 round plate |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch |
| Depth | 35.3 cm |
| Features | 20L capacity Fits 10.5" round plate 800W power |
| Functions | 6 auto-cook settings |
| Height | 25.6 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Depth | 30.2 cm |
| Internal Height | 21.9 cm |
| Internal Width | 30.2 cm |
| Microwave Power | 800 W |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 10 |
| Product Line | Microwave Oven |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Shipping Depth | 38.4 cm |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 51.4 cm |
| Turntable Diameter | 25.5 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Product must be registered within 28 days of purchase at: https://uk.russellhobbs.com/register-product |
| Weight | 11 kg |
| Width | 45.1 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.