Product Code: DV80TA020TE/EU
Our price £699.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
If you’re after a tumble dryer that does a fantastic job without the high costs, the Samsung DV80TA020TE is ideal. Try the Quick Dry option that’s perfect for when you’re in a rush. Dry up to 1kg of laundry in just 35 minutes. Plus, OptimalDry smart technology uses moisture and temperature sensors to adjust drying times. Perfect for reducing energy consumption as well as taking care of your laundry. And, clothes are less wrinkled thanks to the dedicated setting.
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial and Button |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 190 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 135 min |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | No |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 65 dB |
| No. of Programmes | 18 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Self Cleaning Technology | No |
| Sensor Dry Technology | No |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Ventilation | Heat pump |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty (redemption required) |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Weight | 49 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.