Product Code: DV90BB5245ABS1
Our price £769.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Dry your laundry quickly and efficiently with Samsung’s 9kg heat pump tumble dryer. Featuring OptimalDry technology, clever temperature sensors adjust the drying time and will automatically stop the cycle – protecting your laundry from overheating and saving you energy. Take advantage of the Quick Dry option which takes just 35 minutes or use the Air Wash option to refresh garments to wear again. What’s more, thanks to Smart Control+, you can control the DV90BB5245ABS1 from your smartphone. Schedule your dryer, track progress, and get perfect cycle guides all from the SmartThings app.
| Additional Information | Quick Dry |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 117 |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 9 kg |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Heatpump Tumble Dryer |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Ventilation | Heat pump |
| Warranty/Guarantee | 5 year promotional warranty |
| Weight | 50 kg |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.