Product Code: DV90CGC0A0AEEU
Our price £629.99
Heat Pump technology is the way forward for efficient drying and this Samsung model fits the bill. Complete with a 9kg capacity and a 35-minute Quick Dry option, it’s ideal for busy families. OptimalDry technology uses moisture and temperature sensors to adjust drying times, so you only use the right amount of energy as well as protect your clothes from damage. With its easy-to-use control panel, the DV90CGC0A0A remembers laundry habits and suggests favorite cycles first. When the drying is done, you’ll get an alert on your phone with the SmartThings app. You can also schedule your appliance and get perfect cycle guides. What’s more, Hygiene Care infuses every load with high temperatures to eliminate bacteria from clothes, bedding, and even soft toys. It’s gentle and will work whether items are washed or not. Now, that’s smart.
| Additional Information | Quick Dry 35mins Drying Rack 3 Dry Levels Drying time Selector Wrinkle Prevent Reversible door hinge |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Button Dial |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 210 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 145 min |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light | Yes |
| Load Capacity | 9 kg |
| Noise Level | 62 dB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Programmes | Cool Air Iron Dry Outdoor Time Dry Towels Warm Air Wool Bedding Quick Dry 35' Cotton Delicates Mixed Load Synthetics Downloaded Option List: Wrinkle Prevent, Dry Level, Dry Time, Damp Alert,Drum Light, Child Lock, Sound Off |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 52 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Ventilation | Heat pump |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty (redemption required) |
| Weight | 51 kg |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.