Product Code: QE48S90DAEXXU
Now £1,199.00
Was £1,299.00
Save £100.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Samsung’s S90 48” 4K smart TV delivers pure black and limitless contrast to your viewing. Paired with powerful OLED HDR, you’ll get the most diverse brightness and lifelike picture detail for the most intense cinematic viewing experience. Better yet, with Dolby Atmos Virtual surround sound, you’ll hear every whisper and rustle of the breeze, with audio enveloping you, it will feel like you’re there. Featuring a LaserSlim design, the TV is elegantly minimal that’s gorgeous to look at, from all angles. What’s more, Enjoy a wide range of apps and streaming services as well as connection ports on the QE48S90DAEXXU for a complete entertainment escape.
| Additional Information | Virtual Assistant Supported: Bixby, Alexa OLED HDR+ Powerful HDR OLED brightness for lifelike picture detail LaserSlim Design Dolby Atmos Virtual surround sound with Dolby Atmos Technology Motion Xcelerator 144Hz Experience ultra-smooth TV gaming with up to 4K 144Hz motion *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Graphite Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 26.52 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| Headphone | No |
| Height | 68.59 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K OLED HDR Smart TV |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 40W |
| Screen Size | 48 in |
| Screen Technology | OLED |
| Shipping Depth | 14.3 cm |
| Shipping Height | 74.8 cm |
| Shipping Weight | 16.5 kg |
| Shipping Width | 120.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | 2.1Ch |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200x300mm |
| Product Weight | 11.9 kg |
| Width | 106.93 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.