Product Code: QE65Q60DAUXXU
Our price £799.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Upgrade your home entertainment hub to the Samsung Smart QE65Q60DAUXXU. This 65” QLED TV combines images of the highest quality with fine-tuned audio, to bring action-packed blockbusters and nature documentaries to life. Featuring 100% colour volume, you’ll get genuine cinematic colours made from over a billion shades. Discover Quantum HDR technology too, so you can watch your favourite films as the directors intended, with details of the greatest depth. Object Tracking Sound Lite tracks audio with the action on the screen. The result is an immersive experience you’ll love again and again. Featuring smart technology and a range of connection options, you can enjoy all your favourite content in glorious 4K.
| Additional Information | *Subscriptions required. Some apps may not be available at launch. 3rd party content providers may remove apps from the Smart TV platform or stop updating them at any time. |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 27.4 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Features | 100% Colour Volume Quantum HDR Object Tracking Sound Lite |
| HDMI | Yes |
| Height | 87.22 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Product Category Group | CE |
| Product Description | 4K QLED TV |
| Product Type | TV |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | QLED |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Years Promotional Warranty + 10 Years Promotional Screen Burn Warranty |
| Warranty Redemption Information | The promotional warranty must be registered at https://promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2 |
| Product Weight | 21.3 kg |
| Width | 145.09 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.