Product Code: QE75Q80CATXXU
Now £1,599.00
Was £1,699.00
Save £100.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Never miss a moment with Samsung’s QLED 75” 4K TV. Direct Full Array technology gives precise, pin-sharp contrast while the Neural Quantum processor analyses images and upgrades every pixel to stunning 4K. Plus, surround sound is super-powered by Dolby Atmos giving you the very best in audio quality. Coupled with smart apps and connection ports, the QE75Q80CATXXU is the ultimate in TV entertainment.
| Additional Information | Quantum HDR+* |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | Carbon Silver |
| Colour Group | Silver |
| Depth | 31.3500 cm |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 100Hz |
| Features | Direct Full Array Neural Quantum Processor Dolby Atmos Surround Sound |
| HDMI | Yes |
| Height | 101.8900 cm |
| Horizontal Viewing Angle | Wide Viewing Angle |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Operating System | Tizen |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | QLED TV |
| RMS Output Power | 141 |
| Screen Size | 75 in |
| Shipping Depth | 19.1000 cm |
| Shipping Height | 112.4000 cm |
| Shipping Weight | 48 kg |
| Shipping Width | 187.2000 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| TV Services | BBC I player, ITV player, All 4, My 5, UKTV, Apple TV, Amazon prime video, amazon prime video 4K, Britbox, BT sport, Disney +, Google play, Netlfix, Netflix 4K, NOW TV, Apple Music, Spotify, YouTube, YouTube 4K |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Promotional Warranty |
| Product Weight | 47.9000 kg |
| Width | 167.0600 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.