Product Code: RS57DG400EM9EU
Our price £899.00
The Samsung RS57DG400EM9EU is a stylish frost-free American fridge freezer, ideal for families wanting both aesthetics and practicality. Boasting a sleek black exterior and generous 91cm design, this appliance fits perfectly in modern kitchens while providing ample storage for all groceries.
Equipped with advanced cooling technology, it keeps your food fresh and nutritious. Its well-thought-out design includes multiple shelves and compartments for hassle-free organisation. Energy efficient and compliant with standards, it also helps reduce your bills and carbon footprint.
Choose the Samsung RS57DG400EM9EU for a convenient culinary experience. Its innovative features simplify meal prep while enhancing your kitchen's functionality, making it a smart investment.
| Additional Information | Circulates air evenly around the fridge Extra storage capacity thanks to thinner walls |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | Silver |
| Colour Group | Silver |
| Depth | 65.4 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity per 24hrs (kg) | 14 kg |
| Height | 178 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 208 L |
| Net Refrigerator Capacity | 375 L |
| Net Total Capacity | 583 L |
| Noise Level | 37 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Shipping Depth | 71.6 cm |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Weight | 99 kg |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 6 hr |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty with an additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Weight | 91 kg |
| Width | 91.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.