Product Code: RS70F64KETEU
Now £1,299.00
Was £1,599.00
Save £300.00
Embrace the art of modern refrigeration with the Samsung 91cm Side by Side American Fridge Freezer. This stylish unit not only showcases a contemporary silver finish but also expertly balances space and functionality. Its innovative design features thinner walls, providing you with more storage capacity for your groceries and essentials without compromising on style.
Equipped with smart energy-saving technologies, this fridge freezer helps you reduce your energy bills while being environmentally friendly. The integrated air circulation system ensures that every shelf maintains an even temperature, meaning your food stays fresher for longer, retaining taste and nutrients.
Stay connected and in control with helpful notifications for maintenance, energy monitoring functions, and remote assistance from engineers. Make the switch to smarter living and upgrade your kitchen with this exceptional appliance that combines practicality with advanced technology.
| Additional Information | Chilled filtered water and cubed or crushed ice |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | Silver |
| Colour Group | Silver |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 72.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 178 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Net Freezer Capacity | 225 L |
| Net Refrigerator Capacity | 634 L |
| Net Total Capacity | 859 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Shipping Depth | 78.6 cm |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Shipping Weight | 145 kg |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 7 hr |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty with an additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Water Dispenser | Yes |
| Weight | 140 kg |
| Width | 91.2 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.