Product Code: WD90DG5B15BEEU
Our price £599.00
Experience the perfect blend of innovation and convenience with the Samsung WD90DG5B15BEEU Washer Dryer. Combining a 9kg washing capacity with a 6kg drying capacity, this appliance is designed to cater to your laundry needs efficiently. The striking white finish adds a modern touch to your home while its advanced features are tailored to optimise your laundry experience.
One of the standout features is the AI Energy Mode, accessible via the SmartThings App, which allows you to monitor and reduce your energy consumption effortlessly. Additionally, the ecobubble technology ensures that air, water, and detergent mix effectively to provide a thorough clean at lower temperatures, helping to save on your energy bills.
Furthermore, the AI Wash function takes the guesswork out of laundry. With four intelligent sensors, this machine selects the most suitable programme for your load, providing a customised washing experience. Elevate your laundry routine with the Samsung Washer Dryer — it's time to embrace efficiency and effectiveness. Get yours today and revolutionise your approach to laundry management!
| Annual Energy Rating(kWh) | 739.2 kWh |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Buttons Rotary |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 60 cm |
| Depth with Door Open | 10.7 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Display Screen Type | LCF |
| Drum Light | Yes |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Drying Performance Class | B |
| Energy Efficiency Class | D |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Noise Level - Drying | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 25 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Shipping Depth | 68.8 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 76 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Promotional Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 90 L |
| Water Supply | Cold |
| Weight | 74 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.