Product Code: TDSHF018A3W
Now £489.99
Was £529.99
Save £40.00
Dry your clothes effortlessly with the TDSHF018A3W tumble dryer from Schönhaus. With heat pump technology and an 8kg capacity, it’s ideal for busy households.
As this model is exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase it at any other retailer.
Perfect Programmes
Complete with 15 programmes, the TDSHF018A3W has everything you need to dry a wide range of laundry. Choose from Mix, Shirts, Heavy, Duvet, Outdoor, Sports, Baby Care, Wool, and Synthetics to cater for different fabrics.
Use the Quick 30 option when time is tight, drying 0.5kg of clothes in just 30 minutes. Or, take advantage of the Warm-Up cycle which ranges from 10 to 30 minutes – perfect for those chilly winter mornings.
Plus, the Anti-Crease function gently tumbles laundry with no heat to keep them tangle-free. This is ideal when you can’t unload the drum right away. What’s more, with i-Time, you can adjust the cycle duration based on your requirements. Apply the function to Time Dry, Wool, Duvet, and Warm-Up to extend or shorten the drying time – the choice is yours.
Unparalleled Performance
Equipped with technology to make your life easier, the TDSHF018A3W is the perfect kitchen companion on busy days.
Sensor Dry detects the moisture levels inside the drum and stops the cycle when the desired dryness level has been reached. This prevents over and under-drying, keeping your clothes in great condition for longer and it saves energy too.
Choosing the right programme is easy thanks to the dial and LED touch control display, while the black bezel adds a touch of elegance to your kitchen. You’ll also find three temperature settings, a start delay option, and a child lock on this model for added flexibility.
Available in white, the TDSHF018A3W from Schönhaus makes laundry days a breeze, it also looks great. Buy one from Euronics today.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Electronic |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 170 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 110 min |
| Depth | 62.1 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 62 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 89.2 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Ventilation | Heat pump |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Weight | 48 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.