Product Code: WMSF01814AW
Our price £429.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Offering uncompromising style and performance, this 8kg washing machine from Schönhaus makes light work of laundry days.
Exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase this appliance anywhere else.
Beautifully at Home
You can choose 15 programmes on the WMSF01814AW to clean every item in your wardrobe perfectly. These include:
Cotton
Synthetic
Mix
Wool
Jeans
Eco
Baby Care
Duvet
The Quick Wash cycle is great if you’re in a rush and need to freshen something up. This programme runs for 15 minutes for a quick turnaround. Plus, the 1400 rpm spin speed will remove excess water from your clothes, so they’ll take less time to dry.
The Allergy Care cycle removes up to 99.9% of allergens and bacteria from fabrics - ideal for the health-conscious or those with allergies. And, the Anti-Crease option helps to reduce creases in your laundry, so you spend less time at the ironing board.
Unrivalled Performance
Schönhaus has equipped the WMSF01814AW with fantastic technology to revolutionise your laundry routine. The 3D Bubble drum simulates a hand wash motion, enhancing cleaning performance while being gentle on your clothes.
Featuring a dynamic balance system and inverter motor, this appliance delivers stable, strong, and quiet spinning. You’ll also find exclusive ABT treatment on this model, eliminating 99.9% of bacteria from the lining and keeping your machine in top working order.
Complete with a full-colour LED display, dial control, and a black bezel, this washing machine will look great in any kitchen. it also comes with a large 8kg capacity, a 33cm porthole, and a child lock for added flexibility.
Available in white, the Schönhaus WMSF01814AW is the perfect companion for your laundry needs. Buy yours today.
| Additional Information | Inverter motor for superior efficiency, increased reliability, reduced noise, longer lifetime 3D bubble drum |
| Add laundry feature | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | VDE |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Depth | 51.7 cm |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 72 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Anti-crease, Quick 15', Baby Care, Delicates, Drum clean, Wool |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Shipping Depth | 58.6 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.