Product Code: 95001GB
Our price £339.00
Experience powerful and effortless cleaning with the Sebo 95001GB Balance A1 Cordless Stick Vacuum in Basalt Grey/Blue. Engineered with innovative cyclone technology and a digital brushless motor, this vacuum delivers exceptional suction power while maintaining a remarkably quiet operation at just 70-77dB.
Designed for ease of use, the lightweight 2.3kg frame ensures smooth manoeuvrability, making it ideal for cleaning both carpets and hard floors. The SEBO Power Brush enhances performance with Anti-Hair Wrap technology, LED search lights, and a safety shut-off for added protection. Plus, with an impressive 48-minute battery life, you can enjoy uninterrupted cleaning without frequent recharging.
Upgrade your home cleaning routine with the Sebo Balance A1 Cordless Stick Vacuum, offering powerful performance, advanced innovation, and ultra-quiet operation for a superior cleaning experience.
| Accessories | SEBO Power Brush with anti-hair wrap technology, MultiCare Universal Brush Roller, MicroCare Hard Floor Brush Roller, LED Search Light, Crevice Nozzle with LED-light, 2 in 1 Dusting and Upholstery Nozzle, Wall Mount, Extension Hose, SEBO Mini Power Brush, Additional Exhaust Filter, BALANCE A1 Charger, Battery AKKU A1 |
| Additional Information | POWERFUL - Innovative cyclone technology combined with a powerful digital brushless motor LIGHTWEIGHT - At only 2.3kg, the lightweight and ergonomic design of the BALANCE A1 ensures effortless cleaning LONG BATTERY LIFE - Thanks to its powerful battery, you can enjoy up to 48 minutes of uninterrupted runtime INNOVATION - The SEBO Power Brush provides excellent pick up on carpet and hard floor with Anti-Hair Wrap, LED Search Lights and Safety Shut-Off QUIET - With an extremely low noise level of just 70 dB - 77dB, the BALANCE A1 is quiet, despite its power |
| Colour | Basalt Grey/Blue |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 24 cm |
| Dust Capacity | 0.38 L |
| Dust Collection | Dust Container |
| Features | Cyclone Technology Digital Brushless Motor Long Battery Life |
| Filter Type | Multi-stage filtration - EPA10 |
| Floor Type | Carpet Hard Floors |
| Height | 118 cm |
| Material | Plastic/Metal |
| Maximum Battery Recharge Time | 120 Minutes |
| Maximum Battery Run Time | 48 min |
| Noise Level | 77 dB |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 14 cm |
| Shipping Weight | 6 kg |
| Shipping Width | 38 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Register the warranty within 30 days at www.sebo.co.uk or call 01494 465533 |
| Weight | 2.3 kg |
| Width | 21.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.